Jak dbać..


 

Czy dbasz o swoje paznokcie ?

 

JAK byś zareagował, gdyby ktoś cię zapytał, czy może zobaczyć twoje paznokcie? Czy chętnie pokazałbyś, jakie są zadbane, czy też szybko schowałbyś ręce za plecami? Nieraz rzeczywiście mamy powody, by kryć paznokcie. Mogą być niezbyt ładne albo poobgryzane. Dokładniejsze poznanie ich niezwykłej budowy pomoże nam bardziej je cenić i zapewne skłoni nas do dbania o nie.Paznokcie są zbudowane głównie ze stwardniałych, martwych komórek zawierających keratynę - włókniste białko. Ich wzrost jest zależny od palca i od osoby. Przeciętnie wynosi 3 milimetry na miesiąc. Gdyby paznokci nie obcinać - osiągnęłyby znaczną długość. Według Księgi rekordów Guinnessa (1998) pewien Hindus pozwolił, by na pięciu palcach lewej ręki urosły mu paznokcie mające w sumie 612 centymetrów długości. Paznokieć na samym kciuku miał 140 centymetrów.

Skomplikowana budowa

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że paznokieć składa się z jednej części - płytki paznokciowej. Zapewne będziesz więc zaskoczony, gdy się dowiesz, że widocznych elementów można naliczyć znacznie więcej, nie mówiąc o tych, których nie widać. Przyjrzyjmy się bliżej budowie paznokcia.
1. Płytka paznokciowa. Jest to twarda blaszka, którą potocznie nazywamy paznokciem. Składa się z dwóch warstw, górnej i dolnej. Obie części mają odmienny układ komórek, rozrastających się z różną szybkością. Górna powierzchnia jest gładka, a dolna ma równoległe listewki, które odpowiadają listewkom macierzy paznokcia. U każdego człowieka są one inne, toteż mogą służyć do ustalania tożsamości.


2. Obłączek. Jest nim białawy półksiężyc u dołu płytki paznokciowej, widoczny nie na każdym palcu. Paznokieć wyrasta z małego obszaru żywej tkanki u podstawy płytki paznokciowej, tak zwanego korzenia. Jest to najważniejsza część paznokcia. Obłączek stanowi końcowy element korzenia i widoczną część żywego paznokcia. Reszta płytki składa się z martwych komórek.


3. Wały paznokcia, boczny i tylny. Określenie to odnosi się do skóry okalającej płytkę paznokciową. Skóra ta tworzy fałd - nie kończy się przy płytce paznokciowej, lecz zachodzi pod spód i obejmuje wyrastający paznokieć. Wzmacnia i zabezpiecza okolice paznokcia.


4. Skórka. Wąski pasek fałdu skórnego, który zdaje się urywać u podstawy płytki paznokciowej. Czasem bywa nazywany obrąbkiem naskórkowym paznokcia.


5. Obrąbek naskórkowy paznokcia. W rzeczywistości rozpościera się on pod skórką. Jest to warstwa bezbarwnej złuszczającej się skóry, która przylega do grzbietu płytki paznokciowej.


6. Brzeg wolny. Część paznokcia rosnąca poza opuszką palca.


7. Obrąbek naskórkowy podpaznokciowy.

 Tkanka ta tworzy pod wolnym brzegiem paznokcia wodoszczelne zabezpieczenie, chroniące macierz paznokcia przed infekcją.

Przydatność paznokciPaznokcie przydają się do wielu rzeczy, na przykład do drapania. Są bardzo pożyteczne podczas obierania pomarańczy, rozwiązywania supła lub manipulowania drobnymi przedmiotami. Poza tym chronią delikatne i wrażliwe opuszki palców.Nie można też pominąć estetycznych walorów paznokci. Mogą być świadectwem naszej dbałości o wygląd - lub jej braku. Odgrywają ważną rolę w zwykłych gestach, a jeśli są dobrze utrzymane, zdobią dłonie. Ich brak utrudniłby nam codzienne życie, a nasze ręce wyglądałyby bez nich jak nie dokończone.

Wzmacnianie paznokci właściwą pielęgnacji

Paznokcie - część naszego wspaniałego ciała - wymagają właściwej pielęgnacji. Jeżeli z twoimi paznokciami dzieje się naprawdę coś złego, powinieneś pójść do lekarza. Końce twych palców istotnie mogą informować o jakimś fizycznym niedomaganiu. Uważa się, że oglądając paznokcie, można rozpoznać niektóre choroby.Czy przyjmowanie dodatkowo wapnia lub witamin wzmacnia paznokcie? Takie pytanie zadano znawcy tego zagadnienia, profesorowi Bo Forslindowi z Karolinska Institute w Sztokholmie, który powiedział:
„Nie ma dowodów na poparcie tego poglądu. W normalnym paznokciu analizy wykazują tylko śladowe ilości wapnia".
Tym jednak, co na pewno wzmacnia paznokcie i nadaje im elastyczność, jest woda. Jak już wspomniano, w skład paznokci wchodzi keratyna. Żeby jej włókna były elastyczne, potrzebują wody. Profesor Forslind podaje przykład: „Podczas obcinania kawałek paznokcia może być giętki, lecz ten sam skrawek zrobi się łamliwy, gdy przez noc wyschnie". Dzięki wilgoci twoje paznokcie są elastyczne i mocne. Ale skąd się bierze ta wilgoć? Płytka paznokciowa wydaje się spoista, jest jednak przepuszczalna. Przenika przez nią wilgoć z macierzy i po wydostaniu się na powierzchnię paruje. Co robić, żeby paznokcie nie wysychały i były mocne? Profesor Forslind radzi: „Dobre rezultaty daje codzienne nacieranie ich oliwą".

Jak dbać o wzrost i ładny wygląd paznokciPonieważ miejscem wzrostu paznokcia jest korzeń, ogromnie ważne jest dbanie o tę jego część. Pobudzanie korzenia przez regularne masowanie go przy użyciu kremu lub oliwy może korzystnie wpłynąć na płytkę paznokciową. Warto też wpuszczać kroplę oliwy pod wolny brzeg paznokci, gdyż dzięki temu nie wysychają.

 

Na wzmocnienie lub osłabienie paznokci wpływa także sposób ich piłowania bądź obcinania. Zaleca się piłowanie od brzegu ku środkowi. Pamiętaj, że spiłowanie kącików paznokcia również go osłabi. Przybierze on kształt spiczasty, a taki jest najsłabszy, gdyż nie ma oparcia z boku. Chcąc mieć mocne krótkie paznokcie, trzeba pozwolić, żeby rosły prosto mniej więcej do półtora milimetra po bokach, po czym nadać im pilnikiem owalny kształt opuszki palca.

Kobiety czasem chcą mieć trochę dłuższe paznokcie. Ale tu słowo przestrogi. Zbyt długie
paznokcie niepotrzebnie przyciągają uwagę, a także utrudniają wykonywanie codziennych prac. Zachowaj więc zrównoważony pogląd na tę sprawę. Paznokcie będą wtedy spełniać swą funkcję i wywierać dobre wrażenie na innych.
Zdaniem specjalistów nigdy nie należy czyścić paznokci ostrym narzędziem. Może ono uszkodzić obrąbek naskórkowy podpaznokciowy, tkankę pod wolnym brzegiem, która szczelnie zabezpiecza spód paznokcia.

Naruszenie jej grozi nawet odłączeniem paznokcia od macierzy i infekcją. Do czyszczenia paznokci używaj miękkiej szczoteczki.Mocne i zdrowe paznokcie do pewnego stopnia są dziedziczne. Właśnie dlatego u jednych bywają mocne i elastyczne, a u drugich suche lub łamliwe.

Ale bez względu na to, w jakim stanie są twoje, możesz poprawić ich wygląd nieprzesadnymi, regularnymi zabiegami. Pomoże ci w tym znajomość budowy i roli paznokci oraz sposobów właściwej pielęgnacji. Mądre wykorzystanie tych wiadomości przyniesie dobre wyniki.Paznokcie są naprawdę niezwykłą częścią ludzkiego ciała. Ich budowa i funkcjonowanie świadczą, że są dziełem genialnego umysłu. W starożytności król Dawid pokornie wyraził swój podziw dla Stwórcy, co zapisano w Psalmie 139:14: „Będę cię sławił, gdyż uczyniony jestem w sposób napawający lękiem, zdumiewający. Dzieła twoje są zdumiewające, o czym dusza moja wie bardzo dobrze".

1. Płytka paznokciowa
2. Obłączek
3. Wały paznokcia: boczny i tylny
4. Skórka
5. Obrąbek naskórkowy paznokcia
6. Brzeg wolny
7. Obrąbek naskórkowy podpaznokciowy
8. Korzeń
9. Macierz


Na podstawie: "Przebudźcie się!" nr 10 z 22 maja 1998

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery