Czym piłować

 

Czym piłować..

W drogeriach znajdziesz wiele różnych pilników do paznokci. Jak wybrać najlepszy dla siebie? Dobrze opiłowane paznokcie powinny mieć nie tylko piękny kształt, ale również idealnie wygładzone brzegi. Wówczas płytka się nie rozwarstwia, nie zadziera i nie pęka. Okazuje się, że taki efekt potrafią zapewnić tylko niektóre pilniki. 

Ostry jak metal
Kiedyś paznokcie piłowano pilnikami z metalu. Ale ostry materiał szarpał brzegi paznokci i prowadził do ich osłabienia. Pilniki łatwo rdzewiały, szybko się niszczyły i były trudne do utrzymania w czystości. Dlatego szybko zastąpiły je inne, bardziej nowoczesne materiały.

 

Papier ściera doskonale
Jednym z nich jest papier ścierny (o bardzo drobnych ziarnach) przyklejony na plastikowej płytce. Część pilników "wyposażono" w kilka tarcz ścierających. Do nadawania paznokciom odpowiedniego kształtu służy tarcza o największych ziarnach, a do wygładzania brzegów - najdrobniejsza.

 

Szklany ideał
Najnowszym wynalazkiem są pilniki zrobione ze szkła. Podobnie jak papierowe - nie zadzierają brzegów paznokci, ale są od nich znacznie bardziej higieniczne. Szklany pilnik można bowiem łatwo umyć wodą z mydłem i wytrzeć albo zdezynfekować, przecierając wacikiem nasączonym spirytusem. Jedyną ich wadą jest to, że mogą się potłuc.

 

Bez przesady z polerowaniem
Nadałaś paznokciom odpowiedni kształt, wygładziłaś ich brzegi. Czas na polerowanie. Najlepiej zrobić to specjalną kostką, delikatnie przesuwając nią po powierzchni płytki. Polerka minimalnie ją ściera, wygładza i nabłyszcza. Do gładkiej powierzchni lepiej przywiera odżywka lub lakier, w efekcie manikiur jest trwalszy. Ale polerowanie paznokci ma też istotną wadę - powoduje, że paznokcie stają się cieńsze, bardziej miękkie i słabsze. Żeby im nie zaszkodzić, używaj polerki nie częściej niż raz na 3-4 tygodnie. Potem maluj paznokcie odżywką lub bazą wzmacniającą. 
 

 

Źródło: Naj nr 3/2008  

Utworzono: 05.02.2008. Redaktor: Vernis Administrator


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery